Lowell Observatory w fotografiach


Znalazłem jeszcze kilka ciekawych zdjęć o Obserwatorium Percivalla Lovella. Jest to przede wszystkim historia ludzi tworzących naukę. W całej historii nauki nie tak ważne są same naukowe osiągnięcia, jak ludzie i sposób, w jaki zdobywali tę wiedzę. Przeszłość, zapisana światłem na światłoczułym srebrze ma swój niezwykły urok.

Percival Lowell, założyciel Lowell Observatory, człowiek wielu zainteresowań, studiował matematykę, pisał książki o psychologii i podróżował po Dalekim Wschodzie (Korea, Japonia), zanim całkowicie oddał się studiom astronomicznym w 1890 roku. Zafascynowany ideą kanałów na Marsie wysłał swego współpracownika, Andrew E. Douglassa, astronoma i przyrodnika, w celu wyszukania najlepszego miejsca do budowy obserwatorium.

Wzgórze niedaleko Flagstaff w Arizonie, później nazwane Mars Hill, okazało się idealne do tego celu. Wzniesienie dobrze minimalizowało zakłócenia atmosferyczne oraz światła małego miasta, znanego przede wszystkim z hodowli bydła i rozległych, wyjątkowych sosnowych lasów Ponderosy. Ponadto bliskość kolei transkontynentalnej umożliwiała łatwy transport materiałów do budowy obserwatorium. W 1896 roku teleskop Clarka – szczyt ówczesnej technologii – został uruchomiony jako pierwszy teleskop Obserwatorium w regionie południowo-zachodnim Stanów Zjednoczonych. Miejsca doskonałych warunków obserwacyjnych nocnego nieba są od dawna cenione i chronione przez astronomów. A. E. Douglass miał nosa – w 2001 roku Flagstaff zostało zaliczone jako pierwsze do listy “International Dark Sky City” prowadzonej przez International Dark Sky Association.

http://azstateparks.com/Parks/RIMA/RIMA_images/RIMA_F_12.jpg

Clark Dome with Douglass and a companion. – Courtesy of Lowell Observatory Archives
http://azstateparks.com/Parks/RIMA/RIMA_images/RIMA_F_12.jpg

http://arizonaexperience.org/sites/arizonaexperience.org/files/base_images/lowell-pluto_clark-percy-2.jpg

Percival Lowell explores the universe through the Clark Telescope. – Courtesy of Lowell Observatory Archives
http://arizonaexperience.org/sites/arizonaexperience.org/files/base_images/lowell-pluto_clark-percy-2.jpg

I zobaczył coś takiego:

Okoliczne sosnowe lasy były tak samo interesujące jak niebo – A. E. Douglass badał przekroje pni stając się prekursorem dendrochronologii. Nikt się wtedy nie spodziewał, że nowa nauka dostarczy danych o intensywności cykli słonecznych i będzie pomocna innym dziedzinom od archeologii po inne dziedziny historii ludzkości potrzebujące datowania czasu na podstawie struktury słojów użytego drewna.

Lowell tymczasem, w związku z niepowodzeniami związanymi z poszukiwaniem śladów cywilizacji na Marsie (środowisko astronomiczne ostro skrytykowało upieranie się przy tej hipotezie) , skupił się na badaniu reszty nieba, m. in. zapoczątkował poszukiwanie innych planet Układu Słonecznego. Lowell poświęcił resztę swojego życia i pieniędzy na poszukiwania „Planety X”. Jego obliczenia były oparte na dostępnych, ale niedokładnych szacunkach masy Urana, ale jego wysiłek doprowadził kolejnego badacza z Obserwatorium – Clyde Tombaugh do odkrycia Plutona. Podobno to na cześć Lowella Pluton ma nazwę Pluton i symbol będący połączeniem liter jego inicjału.

on August 27 1911, the New York Times reported the confirmation of intelligent life on Mars: http://www.dailygrail.com/Alien-Nation/2011/8/Life-Mars-100-Years-Ago

on August 27 1911, the New York Times reported the confirmation of intelligent life on Mars:
http://www.dailygrail.com/Alien-Nation/2011/8/Life-Mars-100-Years-Ago

Z Obserwatorium Lowella wiąże się jeszcze jedna fotografia. Pierwszy etap polowania na Planetę X Percival Lowell prowadził od 1905 do 1909. Nie było jeszcze takich maszyn obliczeniowych, jakimi dysponujemy dziś (chociaż słowo „komputer” istniało od setek lat), ale były już algorytmy. Lowell, jak wielu innych naukowców potrzebujących dużego potencjału obliczeniowego, powołał przy obserwatorium niewielki zespół „ludzkich komputerów” prowadzony przez Elizabeth Williams.

Zespoły te najczęściej składały się z kobiet, które analizowały wykonane zdjęcia, odczytywały położenia obiektów i zmiany tych położeń. Jego zespół przeprowadził serię obliczeń na podstawie zaobserwowanych perturbacji Urana, wskazujących na prawdopodobną lokalizację nowej planety. Lowell następnie sfotografował te obszary 24-calowym teleskopem Clarka. Kiedy zdał sobie sprawę, że instrument ten jest niewystarczający ze względu na jej małe pole widzenia, kupił nowy 5-calowy teleskop Brasheara, a potem wypożyczył 9-calowy teleskop z Swarthmore College w Sproul Observatory, aby kontynuować pracę. Już po jego śmierci Obserwatorium wzbogaciło się o 13-calowy teleskop – astrograf. Bratanek Lowella chciał kontynuować jego poszukiwania i nie żałował pieniędzy na inwestycje.

To wtedy właśnie, do obsługi tego urządzenia zatrudnił samouka z Kansas. Clyde Tombaugh początkowo był zatrudniony jako technik – fotograf nieba, poznawał stopniowo techniki analizy zdjęć astronomicznych w praktyce, a jego upór i cierpliwość doprowadziły go w 1932 roku do odkrycia Plutona. W wieku 26 lat, już po odkryciu, podjął studia w University of Kansas, a potem sam wykładał nawigację i astronomię.

Slipher and Tombaugh’s article in Science News-Letter announcing the discovery of the trans-Neptunian planet (Source: Science News-Letter (22 March 1930), 179) http://www.pachs.net/blogs/comments/uranus_lowell_pluto/

Slipher and Tombaugh’s article in Science News-Letter announcing the discovery of the trans-Neptunian planet (Source: Science News-Letter (22 March 1930), 179)
http://www.pachs.net/blogs/comments/uranus_lowell_pluto/

Problem Marsjan pojawił się ponownie i niezależnie od zainteresowań Tombaugha, jakby ciągnęło się za nim fatum Obserwatorium Lowella. Tombaugh jest jednym z bardziej znaczących w świecie astronomów, który obserwował niezidentyfikowane obiekty nad Las Cruces w Nowym Meksyku i relacjonował je, lecz nie wykluczał efektu zjawisk atmosferycznych. Jakiś czas potem obserwował z kolei zielone kule ognia. Trudno bardziej dręczyć naukowca niż żądając od niego wyjaśnień zjawisk, w które sam by nie uwierzył, gdyby relacjonował je ktoś inny. Mając świadomość struktury naszego układu i odległości międzygwiezdnych tłumaczył nietypowość i unikalność tego, co widział koniecznością spełnienia nietypowych warunków pogodowych.

To może wydać się żartem, ale wśród zdjęć Tombaugha jest kilka zupełnie zaskakujących, np. z pobytu na rodzinnej farmie. Takie zdjęcia sprawiają, że historia nauki jest opowieścią o prawdziwych ludziach, a nie pomnikach.  Clyde to ten drugi od lewej. A to na czym stoją, to nie jest teleskop 😀

Tombaugh family farm Clyde Tombaugh (second from left) at harvest time on the family farm in Kansas in 1935, five years after his discovery of Pluto at Lowell Observatory in Flagstaff, Arizona http://www.astronomy.com/year-of-pluto/2015/05/young-clyde-how-a-midwestern-farmboy-set-a-course-for-pluto

Tombaugh family farm
Clyde Tombaugh (second from left) at harvest time on the family farm in Kansas in 1935, five years after his discovery of Pluto at Lowell Observatory in Flagstaff, Arizona
http://www.astronomy.com/year-of-pluto/2015/05/young-clyde-how-a-midwestern-farmboy-set-a-course-for-pluto


Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s