Kiedy księżyc w nowiu jest dobrze widoczny?


🌑  Z tym nowiem w poprzednim wpisie pospieszyłem się. Nów jest dzisiaj. Byłem prawie pewien, że to już, ale tylko na podstawie obserwacji zachowania kilku osób, poziom odpływu rozumu wydawał się maksymalny.


Nie ma co żałować, warunki obserwacyjne i tak były liche, a gdyby nawet, to przecież wiadomo, że nic nie widać, bo nowiu po prostu nie widać. Moment tuż przed i po jest trudny do uchwycenia, bo Księżyc idzie tuż przy Słońcu. To jest tak: Słońce na naszym widnokręgu porusza się szybciej niż Księżyc, wyprzedza go (nów), po dwóch tygodniach jest dalej o pół okrążenia (pełnia), a potem znowu go dogania. W pierwszej kwadrze, gdy blask ma kształt litery D, gdy Księżyc jest wysoko na niebie, Słońce akurat zachodzi. Przy pełni Księżyc wschodzi dopiero po zachodzie Słońca. Potem Słońce zbliża się do Księżyca z jego lewej strony. Jego kształt litery C jest tym cieńszy, im jest bliżej Słońca (oczywiście bliżej na naszym widnokręgu, a nie w rzeczywistości). W końcu zacznie wschodzić dopiero tuż przed Słońcem. W nowiu przestanie być całkowicie widoczny, Słońce zacznie go wyprzedzać, zachód Księżyca będzie następował coraz później po zachodzie Słońca.

Stąd wniosek, że cieniutki sierp tuż przed nowiem powinien być najlepiej obserwowalny tuż przed wschodem Słońca, po nowiu – po jego zachodzie.

 • we czwartek  10 września był w 6 dniu 3 kwadry:
  • wschód  3.01, 5.58
  • górowanie 10.22, 12.29
  • zachód ☾ 17.33 18.58
 • wtorek, 3 dzień nowiu , 15 września
  • wschód 8.09, 6.06
  • górowanie 13.58, 12.28
  • zachód 19.38 18.46

Czy jest jednak taki moment, gdy Księżyc w nowiu jest dobrze widoczny?
Jest. Można by to zjawisko nazwać supernowiem, gdyby nie miało innej nazwy. Cóż to za paradoks! W tych rzadkich chwilach, gdy można obserwować bez problemów nów Księżyca, nikt na niego nie zwraca uwagi!  Wszyscy wolą oglądać zaćmienie Słońca…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Księżyc, obserwacje amatorskie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s