Drugi Kosmiczny Szaszłyk 2015


Po zaćmieniu Księżyca w kwietniu 2015 pora na drugie zaćmienie.

Czas zjawiska pełnego zaćmienia Słońca jest mniej więcej taki sam – Ziemia zasłania swoim cieniem tarczę słoneczną 1:1.  Widoczne jest w całości tylko z wąskiego pasa na powierzchni Ziemi i w krótkim czasie. Z zaćmieniem Księżyca jest inaczej. Księżyc musi znaleźć się w cieniu Ziemi, ale ten cień ma mniej więcej trzy razy większą średnicę niż średnica tarczy Księżyca. Może przejść przez sam środek cienia, wtedy czas jest najdłuższy, albo na styku krawędzi – czas będzie minimalny. No i jest jeszcze jeden warunek – musi być ciemno. Dlatego z pierwszego zaćmienia w tym roku nic nie wyszło – w Polsce było niewidoczne, bo maksimum było około 13:00 naszego czasu.

28 września około 4 nad ranem z Polski widoczne będzie całkowite zaćmienie Księżyca i potrwa 1 godzinę i 12 minut.  Zjawisko zaćmienia rozpocznie się tuż po północy, bo o 0.11, a zakończy o 05.24. Pierwsza faza to zaćmienie półcieniowe – Księżyc wejdzie w penumbrę – półcień Ziemi, który bierze się właśnie stąd, że Słońce nie jest latarką równoległej wiązki światła i nawet z takiej odległości promienie tworzą za Ziemią dwa odwrotne do siebie stożki. Po godzinie pierwszej w nocy rozpocznie się zaćmienie częściowe, a tuż po drugiej całkowite. Maksymalna faza zaćmienia całkowitego nastąpi o 02.47, a zakończy się o 03.24. Zaćmienie częściowe trwać będzie do 04.28.

Obrazek poniżej został wygenerowany dla innej strefy czasowej, nie znalazłem niestety diagramu dla CEST.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s