1613-1630: tańcowały dwa Michały…


http://www.astro.umontreal.ca/~paulchar/grps/site/images/rosa_ursina.html

Rosa Ursina

Wspomniałem w poprzednim wpisie o aluzjach Galileusza co do pierwszeństwa w odkryciu samych plam, potem uwagach o większej poprawności swych obserwacji. Galileusz prowadził wiele różnorodnych prac badawczych i wkrótce porzucił obserwacje plam słonecznych, ale dla Christopha Scheinera były one celem pracy na resztę życia, a Rosa Ursina zwieńczeniem tej pracy.

Skutkiem rozpoczętej z Galileuszem polemiki, która odbywała się w formie listów przekazywanych dla Marko Velseri była zmiana poglądów Scheinera. Analizując wielokrotnie wyniki obserwacji w końcu uznał interpretację Galileusza dotyczącą fizycznej natury plam. Dokładność obserwacji doprowadziła go do odkrycia, które umknęło Galileuszowi: oś własnego obrotu Słońca jest pochylona o 7 °  w odniesieniu do osi ziemskiej orbity. Galileusz wykorzystał te informacje na poparcie systemu kopernikańskiego, ogłaszając to odkrycie jako swe własne, co pogłębiło konflikt z Scheinerem[1].

Rosa Ursina, IMAGO SOLIS LXVIII

Rosa Ursina, IMAGO SOLIS LXX

Na kartach Rosa Ursina Scheiner zamieścił rysunki złożenia wielu obserwacji, na których analizował położenie równika słonecznego oraz pochylenia osi obrotu w różnych sekwencjach obserwacji. Układ przemieszczeń wskazuje również na precesję osi względem Ziemi dla obserwacji przeprowadzonych w (kolejno od lewej do prawej) październiku, marcu, czerwcu oraz wrześniu:

http://books.google.pl/books?id=iWkyiEeiyksC

The Sun Recorded Through History, J.M. Vaquero, M. Vázquez, Springer 2009, str. 114


[1] http://www.astro.umontreal.ca/~paulchar/grps/histoire/newsite/sp/great_moments_e.html


 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Galileusz, Historia, plamy słoneczne (sunspots), Scheiner Christoph i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s