Athanasius Kircherus – geografia Słońca


Athanasius Kircher, a 17th-century German polymath

Athanasius Kircher (Wikipedia)

Kircher, jak informuje powściągliwa notka w polskiej Wikipedii był „niemieckim teologiem i jezuitą, wynalazcą i konstruktorem, znawcą języków orientalnych, badaczem hieroglifów egipskich, medykiem i teoretykiem muzyki. Autor ponad 40 książek i 2000 listów.” Ot, jeszcze jeden zasuszony naukowiec…

Do biografii Kirchera docieram poprzez Scheinera, który był studentem Athanasiusa Kirchera i właściwie na tej jednej okoliczności zamierzam zakończyć. Razem prowadzili obserwacje Słońca, ale to, co zawiera jedna z ilustracji w 12-tomowym dziele Kirchera Mundus subterranaeus…(Amsterdam, 1665) nie jest zapisem obserwacji, ale swobodnym wyobrażeniem natury Słońca. To właśnie różni podejście naukowe od metafizycznego, to różni Galileusza od Giordano Bruno, a Scheinera od swego nauczyciela. Notatki Scheinera są zapisem obserwacji lub też ich opracowaniem. Ilustracja (miedzioryt) w Mundus subterranaeus jest natomiast swobodnym wyobrażeniem powierzchni Słońca, oczywiście na miarę swoich czasów, zjawiska słoneczne zaznaczone jako wybuchy słonecznych wulkanów są rozmieszczone dowolnie, a nie zgodnie z obserwacją – mają służyć ogólnemu przedstawieniu zjawiska.

http://www.eparodos.mb.vu.lt/hinc_itur_ad_astra/?id=27&lang=en

The Sun flashes observed by the author in 1635 together with another German scientist, a Jesuit, physicist and astronomer Christoph Scheiner (1573/75–1650)

Duży rozmiar pliku.

Niemiecki jezuita Athanasius Kircher był naukowcem w rozumieniu tamtych czasów uniwersalnym, człowiekiem Renesansu, pisał dzieła z zakresu fizyki, chemii, geografii, geologii, astronomii, biologii, medycyny, muzyki, filologii i historii. Był wykładowcą w rzymskim Collegium Romanum. Jako jeden z pierwszych usiłował opisać wewnętrzną strukturę Ziemi.

Kircher przybył po raz pierwszy do Rzymu z Wenecji jesienią 1633 roku, początkowo objął stanowisko profesora matematyki w Collegio Romano, bez entuzjazmu adaptując się do rzymskiego stylu życia. Zajął miejsce Christophera Claviusa po jego 30 letniej pracy na tym stanowisku. To u Claviusa studiowali Orazio Grassi, Christoph Scheiner i Christoph Grienberger. Profesor matematyki w XVII wiecznej uczelni był odpowiedzialny również za nauczanie astronomii. W tym czasie głośno jeszcze było o Galileuszu, również profesora tej uczelni, który kilka miesięcy wcześniej został skazany przez Święte Oficjum na dożywotni areszt domowy.

Christopher Clavius (1538–1612), German ...

Christopher Clavius (1538–1612), German mathematician and astronomer. Note this is NOT Verbiest, despite the file’s name. Español: Christopher Clavius Junto con Lilio fue el miembro más destacado de la Comisión del Calendario. (Photo credit: Wikipedia)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Kircherus Athanasius i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s