obrączkowe zaćmienie Słońca


W nocy 20 maja nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca. W nocy –  więc nie będzie widoczne z terenu Polski, za to w Chinach, Japonii i USA.

TVP.info informuje o zaćmieniu Słońca

„W nocy z 20 na 21 maja będzie miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca, niestety nie będzie widoczne z terenu Polski – informują astrolodzy. Różni się ono od całkowitego zaćmienia tym, że w mniejszym stopniu – niż w przypadku zaćmienia całkowitego – Słońce jest przykryte przez Księżyc”. – widocznie TVP.info woli polegać na astrologii…

Pas fazy obrączkowej zaćmienia zaczynie się 21 maja o godzinie 0.06 naszego czasu we wschodnich Chinach, następnie zahacza o Japonię (w tym o Tokio), przechodzi przez cały Pacyfik i kończy się w południowo-zachodnich stanach USA o godzinie 3.39. Na szczególnie ładny widok będą mogli liczyć właśnie obserwatorzy znajdujący się właśnie w USA. Zaćmione Słońce będzie tam bowiem zachodzić nad Wielkim Kanionem. Maksymalny czas trwania fazy obrączkowej wyniesie 5 minut i46 sekund – powiedział ekspert.

Tym razem był to już dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii zaćmienia (eclipse), Zjawiska na Ziemi i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s