AR1476 nadaje


Dziś grupa plam słonecznych AR1473 celuje prosto w Ziemię. Interesujące sprawozdanie zamieszcza SpaceWeather.com

Plama ustawiła się centralnie na tarczy Słonecznej. To znaczy, że wszelka jej działalność jest skierowana ku Ziemi. Można to obserwować w różnych zakresach promieniowania.

http://soho.esac.esa.int/data/realtime/hmi_igr/1024/latest.html

Grupa plam AR1476 na tarczy Słońca 11 maja 2012.
Ulubione określenie takiego ustawienia to „Ziemia patrzy prosto w lufę”.
Coś w tym jest…

Serwis SpaceWeather.com przygotował sprawozdanie z tego zjawiska z pięknym zdjęciem wschodu Słońca w Turynie, na którym ta grupa dostrzegalna jest bez użycia przyrządów astronomicznych:

http://spaceweather.com/submissions/pics/s/Stefano-De-Rosa-Sunrise-with-Sunspot-AR-1476_1336643797.jpg

Zdjęcie Stefano De Rosa z dnia 10 maja 2012 – wschód słońca w Turynie (Italy)
Opis:
This morning the sight of the majestic Sunspot AR 1476 was great as the Sun was rising alogside the Basilica of Superga! Canon Eos 5D Mark II; Focal lenght:700mm; Exp: 1/8000 and 1/125 sec; F/40; ISO:50

Jeżeli macie jakieś efektowne zdjęcia, możecie im wysłać. SpaceWeather chętnie publikuje dobre fotki. Kształt tej grupy już został nieoficjalnie nazwany Hawajami z powodu podobieństwa do tych wysp.

http://spaceweather.com/submissions/pics/r/Randy-Hawaii_Sunspot_1336575001.jpg

Podobieństwo jest rzeczywiście duże. Słoneczne Hawaje jednak znikną niedługo wysyłając w kosmos wielkie ilości energii.

AR1476 wygenerowała już rozbłysk klasy M5 i spodziewać się należy również potężnego rozbłysku klasy X.  10 maja około 0418 UT satelita obserwacyjny NASA Solar Dynamics Observatory zarejestrował silny rozbłysk w zakresie UV, a dzień wcześniej astronom amator z Nowego Meksyku, Thomas Ashcraft zarejestrował efekty dźwiękowe tego zjawiska krótkofalowe (28 MHz i 21.1 MHz) wybuchy pochodzące właśnie z tej grupy plam. Można posłuchać tu (chyba wymagany zainstalowany QuickTime), po prostu muzyka dla ucha (wyłącznie dla pasjonatów astronomii również inne dźwięki kosmosu na spaceweatherradio.com).

PS.

A tak przy okazji sprawdziłem na ip.uber.pl, że SpaceWeather jest zarejestrowany na: James A. Phillips ATTN SPACEWEATHER.COM care of Network Solutions PO Box 459 Drums, PA. US 18222 (to w związku z moimi wątpliwościami co do powszechnego używania w polskich serwisach sformułowania:”informuje serwis NASA – SpaceWeather.com”. Może mnie ktoś oświeci, bo wolałbym wiedzieć…)

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, plamy słoneczne (sunspots), Zjawiska na Słońcu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s