Patrz, plama!


„Na Słońcu pojawiła się potężna grupa plam – informuje serwis wiadomosci.onet.pl 7 maja. – Na wschodnim brzegu tarczy naszej dziennej gwiazdy pojawiła się potężna grupa plam słonecznych – informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

W ciągu ostatniej doby na brzegu tarczy słonecznej pojawiła się duża grupa plam oznaczona numerem 1476. Jest długość sięga ponad 100 tysięcy kilometrów, co czyni z niej jedną z największych grup ostatnich kilku lat”.

Najważniejsze, żeby było strasznie…

Pierwszą wątpliwość wywołuje notoryczne podkreślanie, że SpaceWeather.com jest internetowym serwisem NASA. Skąd się to wzięło – nie wiem i nie umiem tego w 100% potwierdzić ani temu zaprzeczyć. Jedyne co udało mi się znaleźć, to notatka ze stycznia 2011 na stronie  NASA  o utworzeniu partnerstwa ze SpaceWeather.com w celu prowadzenia społeczności amatorskich obserwatorów nieba w związku z orbitowaniem kosmicznego słonecznego żaglowca NanoSail-D. Poza tym logo NASA nie pojawia się w serwisie SpaceWeather.com. Prawdopodobnie NASA nie jest też wcale źródłem tej informacji.

http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/599214,Nowa-grupa-plam-na-Sloncu-Jest-olbrzymia

To niestety nie są plamy słoneczne…

Przejrzałem artykuły w polskich serwisach internetowych na ten temat i okazuje się, że ich autorzy traktują sprawę bardzo dowolnie. W kolejnym artykule – na stronie Polskiego Radia – znajduje się ilustracja cokolwiek powierzchni Słońca, ale zupełnie innego zjawiska, która pochodzi prawdopodobnie z marca 2010, a tekst jest identyczny z wiadomosci.onet.pl (wszyscy powołują się na PAP). Nie ma to jednak większego znacenia – przecież w radiu nie widać!

Pechowe zdjęcie przedstawia protuberancję, tę samą co w artykule GORGEOUS solar eruption! w Discover Magazine z 16 kwietnia 2012.

Tymczasem nasza celebrytka wygląda tak:

http://www.space.com/15580-monster-sunspot-ar1476-solar-storm.html

Wielka grupa plam o nazwie AR 1476 (z lewej u góry) AR to skrót od  Active Region. Jej rozmiar to około 100 tysięcy km. Zdjęcie pochodzi z Solar Dynamics Observatory NASA z 7 maja 2012.
CREDIT: NASA/SDO

i przesuwa się ku centrum tarczy. Grupa jest rzeczywiście duża, więc serwisy chętnie kopiują słowo ‚monster‚ lub ‚potwór‚. Aktualny obraz Słońca można zobaczyć TU.

Plamy słoneczne można rzutować na jakiś ekran za pomocą lunety czy lornetki, uzyskanie dobrego obrazu wymaga trochę cierpliwości.

http://vt2012.astronomia.pl/observations.html

Wszystkie obserwacje Słońca oraz obiektów widocznych na niebie w pobliżu Słońca są potencjalnie NIEBEZPIECZNE! Najlepiej prowadzić je metoda projekcyjną.

Bezpośrednie oglądanie tarczy słonecznej musi odbywać się z użyciem jakiegoś filtra. Jeśli nie macie nic rozsądnego pod ręką spróbujcie z jedną lub dwiema płytami CD. Tanie płyty są dość przezroczyste (proszę mnie patrzeć przez dziurkę).

Jest jeszcze coś, co nazywa się SolarSpotter (United States Patent 6614593).

http://shop.tecnosky.it/articoli/Sunspotter_fig2.gif

Schemat budowy przyrządu do projekcyjnej obserwacji tarczy Słońca w świetle widzialnym

Jest prostym, miłym oku przyrządem i chyba nie jest dostępny w Polszcze. Wymyślił go Philip M. Sadler w przerwie między innymi zajęciami w Centrum Astrofizyki w Harvard-Smithsonian w Cambridge.

http://www.news.harvard.edu/gazette/2006/02.23/05-ap.html

Philip Sadler: ‚The educational benefits of an AP science course as opposed to a regular high school honors course are smaller than students and teachers have been led to believe.’ (Staff photo Rose Lincoln/Harvard News Office)
http://www.news.harvard.edu/gazette/2006/02.23/05-ap.html
…sobie przetłumaczcie…

Dla równowagi z prostotą cena wynosi $349.95 w Educational Innovations (sklep internetowy z siedzibą w Bethel w Connecticut, USA) lub € 470,00 w TecnoSky (TecnoSky di Giuliano Monti – Felizzano, Alessandria, Italy)

http://www.starlab.uk.com/starproject.htm

Dziecinnie proste obserwacje!

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, komentarze, Przyrządy obserwacyjne i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s