1223 p.n.e. – najstarszy zapis zaćmienia słońca


Ugarit – starożytne miasto-państwo nad brzegiem Morza Śródziemnego na terenie antycznego Kanaanu (dziś  Syria). Złote miasto administracji, edukacji, dyplomacji, prawa, religii i ekonomii od XIV do XIII wieku p.n.e. Zniszczone w XII wieku p.n.e. i nigdy nie odbudowane (na jego miejscu powstało później inne, nie jest kontynuacją dawnej metropolii). Królestwo, które pierwsze dało ludzkości alfabet. Jego wiedza została pod ruinami, podobnie jak większości starożytnych miast Asyrii i cywilizacji międzyrzecza Eufratu i Tygrysu.

http://www.atlastours.net/syria/ugarit.html

Gliniane tabliczki z Ugarit

Zjawisko zaćmienia Słońca jest chyba najbardziej imponującym astronomicznym wydarzeniem, które można obserwować często nawet gołym okiem (częściowe zaćmienia nie są zbyt bezpieczne bez odpowiednich filtrów).

Przez osiem wieków Babilończycy prowadzili systematyczne zapisy obserwacji słońca, w tym zaćmień.  Za pomocą metod numerologicznych byli nawet w stanie przewidzieć je dość dokładnie. Najstarszy zapis zaćmienia znajduje się na glinianej tabliczce znaleziono w 1948 roku wśród ruin starożytnego miasta Ugarit,  a zidentyfikowana w latach 70 XX wieku jako opis całkowitego zaćmienia Słońca.

Początkowo czas wydarzenia określono jako 3 maja 1375 p.n.e. W nowym datowaniu tabliczki wzięto pod uwagę wzmiankę w tekście o widoczności Marsa podczas zaćmienia, jak również miesiąc, w którym to nastąpiło. Pozwala to na ustalenie nowej daty: 5 marca 1223 roku p.n.e.

http://www.leidenuniv.nl/en/researcharchive/index.php3-c=163.htm

Rekonstrukcja pałacu w Ugarit (dzisiejsze Ras Shamra w Syrii) na podstawie z pozostałości umocnień miejskich. Większość pisarzy pracowała na terenie Sprzed roku 1320 nie zachowały się żadne zapiski (sugeruje to początek pisma - wcześniejsze tabliczki nie istnieją). Gdzie znajdowało się obserwatorium?

Fizyczne wytłumaczenie zaćmienia pojawiło się znacznie później, bo w pierwszym wieku przed naszą erą. Starożytni zjawiska astronomiczne traktowali inaczej niż ludzie współcześni. Były one emanacją boskich sił, znakiem i wróżbą, którą należało właściwie odczytać. Nic dziwnego, że zachowało się wiele  pisemnych świadectw w zapisach i kronikach starożytnych cywilizacji.

http://sunearthday.nasa.gov/2006/locations/babylon.php

Tabliczka zapisana pismem klinowym wymienia zaćmienia jakie wystąpiły pomiędzy 518 p.n.e. a 465 p.n.e.
(image credit: NASA)

http://hbar.phys.msu.ru/gorm/atext/histecl.htm

Najwcześniejsze zaćmienie słońca, którego data jest pewna: asyryjska tabliczka opisująca częściowe zaćmienie z 15 czerwca 763 p.n.e.

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/47586/Babylonia

Babilońska tabliczka z opisem całkowitego zaćmienia z 15 kwietnia 136 p.n.e.
foto: Encyclopædia Britannica
credit: F. Richard Stephenson

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s