natężenie promieniowania słonecznego


Natężenie promieniowania słonecznego w watach na metr kwadratowy (W/m2) jest to gęstość mocy promieniowania padającego w ciągu sekundy na powierzchnię prostopadłą do kierunku promieniowania.

http://urodaizdrowie.pl/slonce-a-starzenie-sie-skory

Atmosfera ziemska chroni nas przed większą częścią promieniowania kosmicznego i słonecznego również. Na metr kwadratowy powierzchni w Europie Środkowej pada średnio 100 watów energii na sekundę. Średnio – czyli uwzględniając czas nocy i niepogody oraz kąt padania. Maksymalna moc promieniowania słonecznego w południe bezchmurnego dnia wynosi zazwyczaj około 1000 W/m2 dla prostopadłego kąta padania promieni.

http://kolektory.krakow.pl/index.php?action=energia

Zestawienie natężenia energii promieniowania w ciągu roku, w różnych godzinach dnia

Gdyby odsłonić parasol atmosfery lub zmierzyć tę energię poza Ziemią lecz w takiej samej odległości od Słońca, to na metr kwadratowy powierzchni w ciągu sekundy pada około 1400 watów energii. Moc promieniowania Słońca dla Ziemi zmienia się w czasie cyklu słonecznego o ±1W/m2.

http://protonsforbreakfast.wordpress.com/2010/12/03/solar-variability/

Wykres natężenia promieniowania słonecznego na przestrzeni lat.
Widać regularność związaną z cyklem słonecznym.
Dodatkowo krzywe danych uśrednione dla miesięcy oraz lat.

Atmosfera Ziemi odbija lub rozprasza około 28% docierającej energii, reszta jest absorbowana przez biosferę. Ilość energii docierającej do powierzchni Ziemi przekracza 10 000 razy obecne zapotrzebowanie ludzkości na energię. Trzeba tylko umieć ją wykorzystać.

http://www.zielonaenergia.eco.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=166:promieniowanie-soneczne&catid=51:slonce&Itemid=214

Schemat rozproszenia promieniowania słonecznego

To nie jest najlepszy rysunek. Jest zbyt uproszczony, ale nie znalazłem lepszego. Promienie są tu pod kątem prostym do powierzchni atmosfery, a przecież to od kąta nachylenia zależy pierwsze rozproszenie i odbicie. Ponadto energię traktuje się jako medium, tymczasem nośnikiem jest promieniowanie o różnej długości fali, zarówno podczerwień, światło widzialne jak i ultrafiolet. W różnym stopniu są te zakresy przepuszczane dalej, w kierunku powierzchni Ziemi.

Następna uwaga dotyczy wartości energii, która dotrze do celu: zależnie od odbiornika (liść, woda,lustro, kamień, ludzka skóra) różna ilość zostaje pochłonięta, rozproszona, wtórnie wypromieniowana, stąd wartość 100 W/m2 jest tylko informacją wstępną do dalszej analizy wpływu promieniowania i jego sposobów wykorzystania.

Najwyższe natężenie promieniowania odnotowano na Kasprowym Wierchu – ok.1200 W/m2 i w pasie nadmorskim – ok. 1050 W/m2. Najczęściej zakres promieniowania słonecznego waha się od 600 do 800 W/m2.


Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Energia słoneczna i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „natężenie promieniowania słonecznego

  1. Rafał pisze:

    Energię mierzy się w Joulach, Watt to jednostka mocy, czyli J/s

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s