Gemasolar czyli wziąć Słońce za rogi


Niezwykła budowla w południowej części Hiszpanii, niedaleko Sevilli,  zajmuje 185 ha i przypomina trochę gigantyczny teleskop. Jest to 140 metrowa wieża otoczona przez 2650 heliostatów (rodzaj luster). Każde z nich ma powierzchnię 115 m2.

http://v7.cache1.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/59060762.jpg?ir=1&redirect_counter=2

Gemasolar z lotu
Selected for Google Earth - ID: 59060762

Gemasolar to nowoczesna elektrownia słoneczna należąca do Torresol Energy. Nie przetwarza ona energii słonecznej bezpośrednio na prąd, jak to się dzieje w ogniwach fotowoltaicznych. Każdy heliostat skierowany jest tak, by energię Słońca kierować na czubek wieży. Znajduje się tam zbiornik zawierający płynną, stopioną sól, która podgrzana do 500 stopni Celsjusza pompowana dalej do specjalnych zbiorników, akumulując energię. Potem, poprzez wymienniki, sól oddaje ciepło wodzie, zamienia ją w parę wodną, która zasila turbiny napędzające generatory energii elektrycznej.

http://www.psa.es/webeng/areas/cilindroparabolica/solartres.php

schemat działania Gemasolaru

Dzięki zastosowanej technologii elektrownia pracuje na okrągło, zmagazynowana energia słoneczna jest przerabiana 24 godziny na dobę. System przechowywania energii zapewnia pracę generatorów prądu przez 15 godzin bez zasilania energią słoneczną. W 2011 roku zaczęła komercyjnie oddawać energię elektryczną do sieci, Torresol oczekuje wydajności 110 GWh energii rocznie.

http://csirosolarblog.com/tag/gemasolar/

Dopiero postać człowieka obok jednego z 2650 luster może pokazać skalę tej budowli. Każde z nich składa się z 35 płyt i ma powierzchnię 115m2 (fot. M.Collins)

Zasadniczą zaletą tej technologii jest zdolność do magazynowania i dzięki temu ciągłość pracy oparta na energii słonecznej zgromadzonej na przestrzeni całego dnia. Gemasolar może pracować przez 6400 godzin w ciągu roku, gdy klasyczne elektrownie słoneczne jedynie 1200-2000 tysięcy godzin.

Zarówno wieże słoneczne, jak i heliostaty należą do urządzeń typu CSP (concentrated solar power). W odróżnieniu od „farm słonecznych” używających ogniw PV (photovoltaic), które zamieniają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną te urządzenia zamieniają energię słoneczną najpierw w energię cieplną, daje to lepszą wydajność i mniejsze koszty. Gamesolar jest jednak prototypem, dzięki zastosowaniu magazynowania energii w stopionej soli. W Hiszpanii pracuje wiele urządzeń przetwarzających energię słoneczną (Solucar PS10 i PS20). Jest to jeden z liderów w produkcji energii elektrycznej ze słonecznej.

http://csirosolarblog.com/tag/gemasolar/

Na szczycie 140 metrowej wieży lśni odbiornik energii słonecznej.
Jest to węższy fragment widocznej konstrukcji.
Może on przyjąć 120 MW energii (fot. M. Collins)


Ten wpis został opublikowany w kategorii Energia słoneczna, Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s