w sieci Słońca – dwa spojrzenia


pietkun.nowyekran.pl

W kwietniu 2009 ukazał się artykuł w bankier.pl Pawła Pietkuna o wpływie aktywności słonecznej na globalną gospodarkę. W 2011 nadal przypomina on o tych związkach, nie wnosząc nic nowego do tematu. Idąc tym tropem Sławomir Kowalczyk wgryza się w temat  z pasją badacza. Temat jest modny…


Według Pietkuna wykresy gospodarczych cykli koniunkturalnych korelują z zachowaniem Słońca. Na dodatek obecny globalny kryzys przypada w największym od stu lat minimum aktywności słonecznej. Nie wiem co ma kryzys do spokojnego słońca, skoro wysoka aktywność magnetyczna słoneczna (burze geomagnetyczne) może być przyczyną awarii infrastruktury energetycznej?

„O tym, jak potężny może być wpływ Słońca na gospodarkę przekonali się mieszkańcy Kanady, kiedy 13 marca 1989 r. w Quebecu wysiadło światło i wszelkie urządzenia elektryczne. W ciągu niecałych 90 sekund zostało pozbawionych prądu ok. 6 milionów odbiorców. Kilka dni wcześniej ze Słońca wyrzucony został olbrzymi obłok plazmy. Naładowane elektrycznie cząstki tego obłoku weszły w kontakt z ziemskim polem magnetycznym, czego skutkiem były jego szybkie i silne zmiany. Wzbudzone wskutek zmian pola magnetycznego prądy całkowicie zniszczyły jeden z wielkich, bardzo kosztownych transformatorów w elektrowni wodnej Hydro-Quebec w Montrealu, wskutek czego większość mieszkańców prowincji została pozbawiona energii elektrycznej. Ofiarami podobnych zjawisk padały również sieci energetyczne w innych miejscach na świecie”.

Pietkun dołącza do swej analizy wykres:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Slonce-w-kryzysie-1932057.html

Jest to wykres aktywności Słońca w ciągu 400 lat. Zielona linia nie ma związku z sytuacją gospodarki. Brak opisu może wprowadzić w błąd – wygląda to jak wykres zależności, bo pisze potem tak:

„Jeśli nałożyć na siebie wykresy obu rodzajów cykli – czyli słonecznych i koniunkturalnych – łatwo zauważyć, że ich minima i maksyma są funkcjami, które zadziwiająco często odpowiadają sobie wzajemnie”.

Nie twierdzę, że nie ma racji, pokazuję tylko, że brak w tekście argumentów dla takich wniosków. Drugi artykuł taki wykres ma, ale też mnie nie przekonuje. Wyznacza on kryzysy gospodarcze w USA w powiązaniu z cyklem Słońca. Jest to obszar zbyt duży, by uniknąć znaczących innych zależności (chyba, że inne zależności również mają swoje źródła w tym cyklu, ale to już jest kombinowanie…).

Sławomir Kowalczyk skupił się na opracowaniach dotyczących USA właśnie. Analizuje związki słoneczne i dochodzi czasem do sprzecznych z Pietkunem wniosków: „Wreszcie, praca ta* dostarcza dowodów, że znacznie wyższe zyski giełdowe na całym świecie są w okresie spokoju geomagnetycznego”. Autor artykułu szuka również innych zależności – w zachowaniach człowieka, wydajności plonów, zmianach klimatycznych. Jak przystało na rzetelne badania dołącza imponującą listę tekstów źródłowych.

Naiwnością byłoby twierdzić, że wpływ aktywności Słońca na ludzkie życie nie istnieje, nie wiem jednak, czy warto doszukiwać się regularności i prostych korelacji, jeśli wziąć pod uwagę, że różne zależności mogą dawać efekty długo- lub krótkofalowe, które z kolei nakładają się i dodatkowo współdziałają ze sobą. Nie mamy już obszarów hermetycznych w naszej cywilizacji, by zaniedbać jakiekolwiek inne wpływy. Prosty model tu się nie obroni.

*pozycja 41 na liście tekstów źródłowych – Federal Reserve Bank of Atlanta. Working Paper 2003-5b. October 2003. Playing the Field: Geomagnetic Storms and the Stock Market. Anna Krivelyova, Boston College. Cesare Robotti, Federal Reserve Bank of Atlanta

Ten wpis został opublikowany w kategorii komentarze, Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s